HISTORIA WYŚCIGÓW KOLARSKICH
„SZLAKIEM WALK MJR HUBALA”
Wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala” ma swoją wieloletnia tradycję. Pierwszy raz został rozegrany w 2000 r. a jego pomysłodawcą był, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu – Andrzej Sypytkowski. Wyścig zorganizowano w formule wyścigu jednodniowego na trasie wokół Końskich, która prowadziła drogami powiatu koneckiego, gdzie ciągle żyje legenda majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. To właśnie wśród lasów i drogami konecczyzny przemierzał jesienią 1939 r. Oddział Wydzielony WP dowodzony przez mjr ”Hubala” tocząc nierówną walkę z hitlerowskim najeźdźcom. Pamięć o tych wydarzeniach stanowi nierozłączną część tego wyścigu i jest ciągle żywą lekcją historii, szczególnie dla młodego pokolenia Polaków.
I ogólnopolski wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala”
Pierwszy wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala” zorganizował Andrzej Sypytkowski przy dużym zaangażowaniu Starostwa Powiatowego w Końskich ze Starostą p. Adamem Sosnowskim na czele. Patronat honorowy nad wyścigiem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Aleksander Kwaśniewski, a w komitecie organizacyjnym znalazło się wiele osobistości życia politycznego i społecznego m.in. Przewodniczący OPZZ – Józef Wiaderny, były Premier – Waldemar Pawlak, Prezes Telewizji Polsat – Zygmunt Solorz-Żak, Prezes Rady Nadzorczej TVP – Witold Knychalski oraz V-ce Prezes PZKol – Czesław Lang. Gościem honorowym a zarazem starterem wyścigu była córka mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” – p. Krystyna Dobrzańska-Sobierajska. Na starcie wyścigu, który został rozegrany 16.09.2000 roku stanęła cała czołówka polskiego peletonu z zawodowcami z Mroza, Mat Ceresit CCC, Atlasa, Servisco i Legii. Kolarze mieli do pokonania trasę 172 kilometrów, która wiodła drogami powiatu koneckiego przez Wąsosz, Czarniecką Górę, Modrzewinę, Przyłogi, Cisownik, Miedzierzę i Sielpię. Przy licznie zgromadzonej publiczności kolarze toczyli zaciętą walkę czterokrotnie pokonując pętlę wokół Końskich, gdzie usytuowano zarówno start jak i metę wyścigu. Z całej stawki kolarzy najlepszym okazał się zawodnik zawodowej ekipy kolarskiej Mat Ceresit CCC – Cezary Zamana i on został pierwszym zwycięzcą wyścigu. Główną nagrodę pieniężną dla zwycięzcy ufundowała firma HATOR a sponsorami wyścigu były również firmy: Ceresit i Janlex. Pierwsza edycja wyścigu „Szlakiem walk mjr Hubala” została uznana przez PZKol za najlepszą jednodniową imprezę kolarską w sezonie 2000.
II międzynarodowy wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala”
Kolejna, druga edycja wyścigu „Szlakiem walk mjr Hubala” została rozegrana w dniu 31.08.2001 roku i miała charakter imprezy międzynarodowej, gdyż oprócz polskich kolarskich ekip zawodowych na stracie stanęły również ekipy ze Słowacji, Czech i Białorusi. Do rywalizacji o nagrodę główną wyścigu – replikę szabli mjr Hubala przystąpiło 84 zawodników kategorii Elita. Tak jak w roku poprzednim kolarze pokonywali czterokrotnie pętlę wokół Końskich, gdzie po raz pierwszy walczyli o punkty klasyfikacji górskiej i najaktywniejszego kolarza wyścigu. Po zaciętej rywalizacji, zwycięstwo w drugiej edycji wyścigu, odniósł zawodnik zawodowej ekipy kolarskiej CCCMat – Tomasz Kłoczko i to on z rąk córki mjr Hubala, p. Krystyny Dobrzańskiej-Sobierajskiej odebrał szablę – nagrodę główną wyścigu. Fundatorem nagród była firma HOOP, a sponsorami wyścigu były również: Starostwo Powiatowe i firma Janlex.
III międzynarodowy wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala”
Na starcie trzeciej edycji wyścigu rozgrywanego w dniu 01.09.2002 roku, stanęła cała czołówka polskiego peletonu zawodowego m.in. ekipy: Mróz, CCC Polsat, SNC, Legia a także zaproszone ekipy kolarskie z Czech, Słowacji i Białorusi. Wyścig uzyskał wyższą rangę i został wpisany do kalendarza międzynarodowych imprez kolarskich UCI uzyskując kategorię 1.5. Po raz kolejny patronat honorowy nad wyścigiem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Aleksander Kwaśniewski i to on ufundował nagrodę główna wyścigu – replikę szabli ułańskiej mjr Hubala. W sportowej rywalizacji kolarze jak w latach ubiegłych pokonywali trasę 172 kilometrów (4 okrążenia) wokół Końskich walcząc o zwycięstwo w trzeciej edycji wyścigu. Po emocjonującej, kolarskiej walce, jako pierwszy linię mety w Końskich przejechał zawodnik zawodowej ekipy kolarskiej CCC Polsat – Radosław Romanik i został zwycięzcą III edycji wyścigu. Dużym wydarzeniem w ramach odbywającego się wyścigu był start tandemów – kolarzy niewidomych z przewodnikami, zrzeszonych w stowarzyszeniu „CROSS”. Kolarze niewidomi tak jak zawodowcy, rywalizowali między sobą na tej samej trasie wokół Końskich walcząc o zwycięstwo w wyścigu. Sponsorami kolarskiego święta w Końskich byli: Starostwo Powiatowe w Końskich, MENiS, CROSS oraz firmy: HOOP, Hator, Janlex oraz Oficyna Wydawnicza RYTM.
IV międzynarodowy wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala”
Czwarta edycja wyścigu „Szlakiem walk mjr Hubala” została rozegrana 23.08. 2003 roku a udział w niej wzięli kolarze wszystkich polskich ekip zawodowych: CCCPolsat, Action nVidia-Mróz, Servisco-Koop, Legia Bazyliszek, Mikomax Browar Staropolski, Ambra Weltour oraz kolarze z Czech, Słowacji, Ukrainy i Białorusi. Jak co roku, kolarze pokonywali tę samą trasę czterech okrążeń wokół Końskich o łącznej długości 172 kilometrów. Jak co roku patronat nad wyścigiem objął Prezydent RP, którego podczas czwartej edycji reprezentował Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, p. Dariusz Szymczycha. Gościem honorowym i starterem wyścigu była córka majora Hubala, p. Krystyna Dobrzańska- Sobierajska, która co roku zaszczyca organizatorów i kolarzy swoją obecnością oraz wnuk – Henryk Sobierajski. Byli obecni również przedstawiciele sponsorów wyścigu: m.in. f-my HOOP (sponsor główny wyścigu), Centrum Handlowego „Ptak”, elektrowni Pątnów, wydawnictwa RYTM oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu koneckiego z posłem RP, p. Adamem Sosnowskim. Po bardzo emocjonującej i zaciętej kolarskiej rywalizacji, zwycięzcą IV wyścigu kolarskiego „Szlakiem walk mjr Hubala” został zawodnik zawodowej ekipy kolarskiej Ambra-Weltour – Marcin Gębka.
V międzynarodowy wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala”
Piąta edycja wyścigu miała wyjątkowy charakter. Organizatorom wyścigu od samego początku przyświecała idea połączenia rywalizacji sportowej z tradycjami oręża polskiego, które na terenie powiatu koneckiego w sposób szczególny uosabia postać mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Jego wiara w zwycięstwo i walka do końca to również wartości człowieka i sportowca. Przypomnienie młodym pokoleniom Polaków o dokonaniach „Hubala” to patriotyczny obowiązek którego idea została zawarta w formule wyścigu. Zwycięzca wyścigu otrzymuje bowiem m.in. replikę szabli mjr „Hubala”, a trasa na której rywalizują kolarze przebiega drogami, gdzie oddział H. Dobrzańskiego w 1939/40 prowadził nierówną walkę z Niemcami. Wyjątkowość piątej edycji wyścigu polegała również na tym, że w dniu rozpoczęcia wyścigu, 21,08.2004 r. z inicjatywy władz miasta i powiatu koneckiego, został odsłonięty pomnik mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który jest hołdem złożonym wszystkim bohaterom II wojny światowej, którzy walczyli o niepodległą Polskę. W rywalizacji sportowej, po bardzo emocjonującej walce, zwycięzcą wyścigu został zawodnik zawodowej ekipy kolarskiej Actio ATI – Kazimierz Stafiej i to on odebrał z rąk córki mjr „Hubala”, p. Krystyny Dobrzańskiej-Sobierajskiej nagrodę główna wyścigu – replikę szabli „Hubala”.
VI międzynarodowy wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala”
20 września 2005 r. już po raz szósty na starcie w Końskich stanęli kolarze wszystkich polskich zawodowych ekip kolarskich z Intel Action, Knauf, DHL Author, PSB Atlas Orbea, Legią Bazyliszek, MBK Paged Scout a także kolarze Mikomaxu i Weltouru. Jak w latach poprzednich zawodnicy mieli do pokonania 180 kilometrów trasy ( 4 rundy wokół Końskich), która wiodła przez Gatniki, Sielpię, Miedzierzę, Strażnicę, Przyłogi, Modrzewinę, Czarną, Wąsosz Konecki z metą w Końskich. Przed startem wyścigu „Szlakiem walk mjr Hubala”, kolarze oraz licznie zgromadzona społeczność Końskich wzięła udział w uroczystości upamiętniającej 65-rocznicę śmierci Majora. Delegacja zawodników złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze przed obeliskiem „Hubala” odsłoniętym podczas piątej edycji wyścigu. Zwycięzcą sportowej rywalizacji został zawodnik zawodowej ekipy kolarskiej Knauf – Tomasz Kiendyś. Nagrodę za zwycięstwo, replikę szabli ułańskiej „Hubala” wręczyła p. Krystyna Dobrzańska-Sobierajska. Szósta edycja wyścigu miała również swój szczególny wymiar sportowy, gdyż w 2005 roku wyścig został zakwalifikowany i wszedł do elitarnego cyklu wyścigów „Pro Ligi Polsat Sport”. To duże wyróżnienie dla organizatorów wyścigu „Szlakiem walk mjr Hubala”, tym bardziej, że w Końskich nastąpiło podsumowanie rywalizacji cyklu i wręczenie nagród. Zwycięzcą Pro Ligi w roku 2005 został zawodnik ekipy DHL Author – Radosław Romanik i to on otrzymał nagrodę główną za zwycięstwo. Wręczenia nagrody, Złotego Roweru SHIMANO, dokonali Prezes Ryszard Pawlak i Czesław Lang.
VII międzynarodowy wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala”
Siódma edycja wyścigu „Szlakiem walk mjr Hubala” odbyła się 26.08.2006 r. i tradycyjnie zgromadziła na stracie zawodników wszystkich polskich ekip zawodowych: Intel Action, CCCPolsat, Knauf, DHL Author, Legii Bazyliszek, MBK Paged Scout, Weltour a także kolarzy z Łotwy i Białorusi. Kolarze rywalizowali tak jak w latach poprzednich na znanej trasie wokół Końskich. Po pokonaniu czterech, 45 kilometrowych pętli, na mecie w Końskich najszybszym okazał się zawodnik zawodowej ekipy kolarskiej Knauf – Tomasz Lisowicz i jemu przypadła nagroda główna wyścigu – replika szabli „Hubala” którą tradycyjnie, od samego początku rozgrywania wyścigu, wręczyła p. Krystyna Dobrzańska-Sobierajska. W sezonie kolarskim 2006 wyścig „Szlakiem walk mjr Hubala” był wpisany do kalendarza wyścigów UCI z kat. 1.5 a także należał do elitarnego cyklu najlepszych wyścigów w Polsce – ProLigi Arkus&Romet.
VIII międzynarodowy wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala”
Po raz pierwszy od początku rozgrywania wyścigu „Szlakiem walk mjr Hubala” organizatorzy zdecydowali się odejść od formuły wyścigu jednodniowego i zorganizowali w dniach 23-26.08.2007 r. wyścig 3-etapowy poprzedzony prologiem. W peletonie znalazło się 87 kolarzy reprezentujących czołowe polskie grupy zawodowe oraz cztery zagraniczne ekipy z Litwy, Łotwy, Białorusi i Finlandii. Rywalizacja kolarzy rozpoczęła się od prologu w Radomiu, rozegranego w formie czasówki. Następnego dnia kolarze wyruszyli na trasę wyścigu liczącego trzy etapy o łącznej długości 484 kilometrów. Start i meta I etapu została zlokalizowana w Szydłowcu a zwycięzcą tego etapu został Mateusz Komar (DHL Author). Następnego dnia kolarze rywalizowali w Końskich pokonując tradycyjnie cztery 45-kilometrowe rundy. Zwycięstwo na drugim etapie odniósł zawodnik CCC Polsat Polkowice – Krzysztof Jeżowski. Ostatnim akcentem VIII edycji wyścigu „Szlakiem walk mjr Hubala” był etap wokół Włoszczowy. Najszybszym na tym etapie okazał się zawodnik ekipy DHL Author – Daniel Czajkowski. W klasyfikacji generalnej wyścigu zwycięstwo odniósł zawodnik ekipy CCC Polsat Polkowice – Tomasz Kiendyś i po raz drugi odebrał nagrodę za zwycięstwo – replikę szabli mjr „Hubala”.
Program wyścigu:
23.08.2007 – Prolog, Radom – 1800 m (czasówka);24.08.2007 – I etap, Szydłowiec – Szydłowiec, 163 km;
25.08.2007 – II etap, Końskie – Końskie, 180 km;
26.08.2007 – III etap, Włoszczowa – Włoszczowa, 143 km;
IX międzynarodowy wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala”
Dziewiąta edycja wyścigu „Szlakiem walk mjr Hubala” odbyła się w dniach 21–24. 08. 2008 r. i była po raz drugi w historii wyścigu imprezą wieloetapową wpisana do kalendarza międzynarodowych wyścigów kolarskich UCI z kat.2.2. Wzięli w nim udział najlepsi polscy kolarze oraz ekipy zagraniczne. Łącznie wystartowało 88 kolarzy, którzy mieli do pokonania trasę długości 527 kilometrów podzieloną na cztery etapy i prolog.Zwycięzcą I etapu, którego meta znajdowała się w Szydłowcu został Wojciech Pawlak (Mróz Action Uniqa). Na II etapie z metą w Kazimierzy Wielkiej zwyciężył Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice), zaś na wieczornym etapie wokół Jędrzejowa, tryumfował Krzysztof Jeżowski z ekipy CCC Polsat Polkowice. Ostatni, IV etap rozegrano na tradycyjnej trasie wokół Końskich a jego zwycięzca został Adam Wadecki z estońskiej ekipy Kalev. W klasyfikacji generalnej wyścigu najlepszym zawodnikiem okazał się Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice) i po raz trzeci został zwycięzcą wyścigu „Szlakiem walk mjr Hubala”.
Program wyścigu:
21.08.2008– Prolog – Kielce, 2 km;
22.08.2008– I etap – Szydłowiec – Stąporków – Przysucha – Szydłowiec, 147,6 km;
23.08.2008– II etap – Pińczów – Busko-Zdrój – Działoszyce – Kazimierza Wielka, 132 km;
23.08.2008– III etap – Jędrzejów, 66 km;
24.08.2008– IV etap – Końskie, 180 km;